Перейти до основного вмісту

Коли йти у декретну відпустку і що потрібно знати

Пандопоради

Декретна відпустка — термін, протягом якого жінка може використовувати весь свій час на догляд за новонародженим та відновлюватись після пологів. Звичайно, повноцінним відпочинком таку відпустку не назвеш. Однак матуся отримує право не ходити на роботу протягом 4-5 місяців, і при цьому — отримувати фінансову допомогу з бюджету.

Коли починається перший декрет

Повноцінна декретна відпустка складається з двох окремих періодів “відпочинку”:

  • допологового — 70 днів до дати народження малюка;
  • післяполового — 56-70 днів після народження дитини.

Заяву на допологову декретну відпустку можна подати керівництву підприємства, де працює жінка, на підставі довідки від гінеколога. З появою малюка на світ декрет пролонгується на 56 днів. Якщо пологи були ускладнені (наприклад, кесарським розтином) або народилась двійня, трійня, матуся має право на додаткових 14 днів відпочинку.

Отже, перший декрет може тривати від 126 до 140 днів. Оскільки визначити дату пологів з точністю до дня заздалегідь неможливо, жінка має право на корегування відпустки. Наприклад, якщо фактичний допологовий відпочинок склав не 70, а 67 діб, зекономлені 3 добі додаються до післяпологового періоду.

Коли починається другий декрет

Після 56-70 днів з дати народження малюка жінка може оформити другу відпустку. Вона надається для догляду за дитиною протягом трьох років. Другий декрет надається породіллі з правом переоформлення його на іншого члена сім'ї у повному обсязі або частково. Наприклад, мама може просидіти з малюком перший рік життя, а наступні два — перекласти на батьківські плечі. Це дуже корисно, якщо жінка хоче якомога скоріше повернутись до роботи.

Слід розуміти, що у разі невикористання декретної відпустки, матуся може розраховувати на грошову компенсацію. Вона виплачується Фондом соціального страхування на підставі заяви. Розмір компенсації розраховується за кожний невикористаний день із базової відпустки тривалістю 126-140 діб.

 

Сніжна Панда чекає на малюка разом з Вами!